VÝSTAVY

Kaviareň Kávy Sveta: Výstava AMBA 2019

 

"Nebylo nic. Žádna země, žádna voda, žádny les, žádne nebe. Byl duch Amby. Po Ambovi se zrodil svět. K životu jej přivedla Velká Matka. Ambu skryla mezi tigry. Tigři chráni svět před Ambou. Tigři mají pruhy, které dělí den od noci. Když budou tigři poraženi, den bude bojovat s nocí. Amba se vrátí."

Takto začínal dokument s názvom "Amba the Russian tiger" (v preklade dokument uviedli ako "Amba Usurijský tigr"), ktorý stál za zrodom myšlienky na moju prvú fotografickú výstavu.

Samozrejme som si naivne myslela že to bude jednoduché veď len nájdem priestor vytlačím fotky a je to. Samozrejme to tak nefunguje a aj pri takto malej výstave to chce poriadne plánovanie. Priestory mi ponúkla utešená a v Košiciach obľúbená kaviarnička Kávy Sveta na našej Hlavnej ulici. Prvým krokom bolo, že som si všetko nafotila a namerala tak, aby to sedelo pre moje fotky. Problém bol fakt, že všetky fotky bolo potrebné umiestniť na výšku, nakoľko mali predpripravené navŕtané plochy so sklom len na výšku. To sa mi pramálo zahováralo a keď som vedúceho prevádzky pána Dudáša požiadala či by nebolo možné aspoň pár "skiel" otočiť po šírke, nebol nadšený keďže plocha pod nimi nebola domaľovaná, no na moje prekvapenie a radosť súhlasil, za čo mu patrí neskutočné a veľké ďakujem! Keď už bolo všetko dohodnuté, prišla tá ťažšia časť, nájsť vhodné tlačiarne pre tlač mojich fotografií.

Nájsť dobré tlačiarne ktoré by nežiadali mailand a odviedli kvalitnú prácu nie je v dnešnej dobe tak ľahké ako sa zdá každému s prístupom na internet. Čítala som veľa článkov o prvých výstavách fotografov, blogov, recenzií na rôzne firmy, až som oslovila jednu firmu v Prešove, ktorá mi prišla kvalitou a cenou najlepšia a zároveň bola tak blízko, že nebol problém zájsť si po práce autom.

 

Takže sa píše nedeľa 31.3.2019 a ja som práve skončila s inštaláciou svojej prvej fotografickej výstavy s tigrou tématikou a je mi cťou pozvať vás na ňu :) V kaviarničke Kávy Sveta na Hlavnej 20 v Košiciach nájdete vystavený súbor 25 fotografií, ktoré ako verím potešia nie len oko, ale aj ducha v tomto krásnom prostredí, ktoré je doslova stvorené pre tigre!

Výstava zachytáva sériu fotografií Usurijských tigrov, ktoré boli vytvorené v štylizovaných podmienkach - nejedná sa teda o wildlife snímky. Cieľom výstavy nie je prezentovať chov šeliem v zajatí, ale ukázať ich život, zvyky a správanie sa bežnej verejnosti, ktorá má možnosť vidieť podobné zábery iba v dokumentárnych filmoch. Ľudia si neuvedomujú čo mali, až kým to nestratia. Preto im chcem umožniť nahliadnuť do života takmer vyhubeného tigra Usurijského / Sibírskeho a ukázať im krásu týchto šeliem svojimi očami.

Výstava nesie názov „AMBA“, ktorého pôvod nájdeme v jazyku kmeňa Udege z oblasti juhovýchodného Ruska a je označením pre Sibírskeho tigra.

Potrvá do 1.9.2019 a vy si tak môžete vychutnať svoju obľúbenú kávičku či čajík, v príjemnom prostredí s duchom "Amby" ;)

 

 

 

 

        

 

        

 

 

   

 

VYSTAVENÉ FOTOGRAFIE