2016

Veselé Vianoce a šťastný Nový Rok 2017

Bolo to len pred nedávnom a už sú tu opäť Vianoce. Tento rok bol pre mňa naozaj hektický. Najskôr tvorivá kríza, potom problémy s technikou a nakoniec strata motivácie. Ako vravím nič moc a nebyť pár ľudí ktorí sa stali mojimi novými priateľmi, asi by som to neprekonala. Na jednej strane som toho stratila veľa (či už sa to týkalo ľudí alebo techniky), no po celkovom zhodnotení som zrejme práve tým najviac získala. Keď som myslela že na dobro so všetkým končím, povedala som si dosť a nahlásila sa na niekoľko kurzov. Dali mi toho vskutku veľa a boli pre mňa veľkým rokom vpred. Čo to nové som vďaka nim kúpila, našla tam nové známosti, získala cenné rady, oprášila som staré priateľstvá (za ktoré som nesmierne vďačná a veľmi si ich cením), siahla na dno svojich síl a znovu našla zmysel fotenia. Možno to bude znieť namyslene no v závere som na seba hrdá že sa mi podarilo opäť nájsť smer a tým je predovšetkým fotenie zvierat, nie len psov. Som nesmierne šťastná že stále viac ľudí píše ako ich moje fotky tešia a ako sa im páči, pretože práve to je mojim hlavným cieľom a hnacou silou vpred. Chcem vytvoriť niečo, čo ľuďom vždy vyčarí úsmev na tvári a ku čomu sa vždy radi vrátia. Už teraz sa teším na budúcoročné fotenia a kurzy, ktoré ma ako verím opäť posunú o poriadný kus vpred :) Takže záverom Vám všetkým patrí moje obrovské ĎAKUJEM za radosti, starosti, príležitosti, pohŕdania, ohovárania, chválu, odporúčania... Bez Vás by som sa asi nenašla :) Všetkým prajem krásne a pokojné prežitie týchto sviatkov, radosť v srdci, veľa zdravia, samé (nie len) fotografické úspechy, pevnú ruku a dobré svetlo!


Môj prvý malý-veľký úspech!

Je to skoro mesiac čo som napísala do redakcie českého magazínu Příroda. Po mesiaci sa môj malý sen stal skutočnosťou a 4 moje vlčie fotky zdobia článok významného spisovateľa, cestovateľa a popularizátora vlkov, Jaroslava Monte Kvasnicu! Som nadšená, pretože sa v tomto časopise hociaká fotka neohreje a tak redakcii aj autorovi patrí moje obrovské ďakujem za to, že si vybrali práve tie moje. Svoju radosť neviem ani opísať a keď som myslela že to nemôže byť lepšie dozvedela som sa, že daný článok bude aj v špeciály, ktorý práve vychádza spolu s novým magazínom Příroda! Ešte raz ďakujem vydavateľstvu Extra Publishing, časopisu Příroda a autorovi článku pánovi Kvasnicovi za túto skvelú príležitosť :)

       


Konečne dokončený článok o Workshope v Čechách

Konečne som dokončila článok o mojom prvom workshope v Českom Ráji, ktorého cieľom bolo fotenie šeliem (tiger,puma) a sov, pod vedením fotografa Michala Jirouša.


Nový design!

Konečne sa mi podaril redesign foto-stránok! Design som si vytvárala sama, avšak dokončiť a nahodiť ho mi pomohol skvelý programátor a tvorca webov Tomáš Janeček - tvorba webu Joomla. Na stránkach sa stále pracuje a dolaďujú sa rôzne drobnosti, no už teraz si môžete všimnúť (pre mňa asi najlepšieu novinku), že keď zídete na stránke nižšie, roluje sa Vám menu vždy s textom tak, aby ste sa nemuseli zakaždým vrátiť hore. Informácie o autorovi som podelila do viacerých prehľadných úsekov, nakoľko niektorí vraveli že majú problém nájsť to alebo hento. Prerobí sa ešte portfólio, ktoré bude členené podľa zvieracích druhov (nie len podľa psov ako to bolo do teraz), dorobia sa nejaké tie články o fotocestách a fotení celkovo a tiež sa upraví vzhľad cenníku. Nebudú chýbať ani odkazy na skvelých priateľov umelcov a kolegov fotograov. Zároveň všade pridám spúúúúústu fotiek a snáď budete stránku navštevovať tak radi ako ja ;)


1. miesto v mojej 1. fotosúťaži!

Dnešok, 4.10.2016 je oslavou Svetového dňa zvierat a pre mňa sa tento deň stal krásnou spomienkou na mojú prvú fotosúťaž. Pred mesiacom som navštívila našu Zoo Košice a všimla si plagáty na 2 fotosúťaže. Prvá s názvom "Ohrozené druhy zvierat v ZOO Košice" sa konala s podporou Enviromentálneho fondu na podporu ohrozených druhov (bez delenia vekových kategórií). Druhá súťaž bola súťažou Zoo a bola rozdelená na 2 kategórie: 1. PORTRÉT ZVIERAŤA V ZOO KOŠICE - 2. ĽUDIA A ZOO (s 2 vekovými kategóriami do 18 a nad 18 rokov). Povedala som si že to predsa len skúsim veď za to nič nedám a aspoň budem mať v portfóliu prvú veľkú súťaž. To čo sa však stalo som nečakala ani v najodvážnejších snoch.... čítaj ďalej


SAAL DIGITAL fotokniha - recenzia

Cez recenziu kolegu fotografa, som sa dozvedela o firme Saal Digital CZ. Tá ponúkala skvelú zľavu pre prvú fotoknihu, ktorá bola vo výške 1200kč. Jedinou podmienkou získania tejto zľavy bol prísľub napísania recenzie ku knihe ktorú si objednám. Nakoľko už s pár SK fotoknihami skúsenosti mám, povedala som si že by nebolo zlé skúsiť niečo zahraničné. Napísala som do firmy mail a oni mi obratom zaslali zľavový kód a link na stiahnutie programu, v ktorom si knihu navrhnem. Svoju recenziu následne rozdelím do 2 častí, v prvej sa povenujem programu na tvorbu knihy a v druhej bude samotná kniha.... čítaj ďalej


Za líškami do Mladej Boleslavi

Pred cestou do Čiech som si dohodla jedno zaujímavé zvieracie fotenie. Boli to moje prvé skutočné modely, ktoré pravidelne vypomáhajú pri rôznych reklamných foteniach (napr. reklama s Anetou Langerovou). A tak sa stalo že som sa ocitla vo vlaku do Mladej Boleslavi za nádhernými líščimi fotomodelmi pána Šlosara, ktorému týmto patrí moje obrovské ďakujem za novú skúsenosť! Jeho úžasné zvieratká lišiako Míšu, Plýšu a líšku Ebbie nájdete aj na ich FB stránke: Lišák Míša, Plíša a Liška Ebbie, kde môžete nájsť aj jednu moju fotku priamo na titulke, z čoho mám nesmiernú radosť! Keď už som tých našich susedov navštívila, prihlásila som sa na pár fotokurzov, na ktoré sa už teraz nesmierne teším a dúfam, že ma opäť posunú o nejaký ten kúsoček vyššie :)

[6]fotoliska01.jpg lisky05.jpg lisky02.jpg lisky03.jpg lisky04.jpg lisky01.jpg


Cesta do Prahy a Brna za vlkmi

Už dlhšiu dobu zvažujem kam na dovolenku. Celkom nečakane sa mi naskytla krásna príležitosť na fotenie. Bol to náročný foto výlet preplnený neustálym cestovaním, no spomienky (a ako dúfam aj fotky) stáli za to. Neodmietla som pozvanie do Brnenskej Zoo na fotenie mláďat vlka hrivnatého a zároveň som si nafotila svoje vysnené arktické vlky ktorých fotky sa taktiež (podľa môjho názoru) vydarili. Žiaľ až doma som sa dozvedela že mali vĺčatá, ak by som to vedela tam, intenzívnejšie by som ich hľadala, ale nevadí, snáď sa podarí na budúce. Výlet som po niekoľkých dňoch zakončila fotením vlkov v mojej milovanej Prahe, čo bolo skutočnou čerešničkou na torte! Žiaľ som nemohla navštíviť všetky moje vlčie lásky (vek a choroba si vybrali svoju smutnú daň), no zoznámila som sa s novými členmi a už teraz som plná vzrušenia z toho, čo všetko dokážeme pri troche šťastia nafotiť v zime, keď nám trochu nasneží :)

[6]fotobrno02.jpg fotobrno01.jpg fotobrno03.jpg vlk04.jpg fotopraha01.jpg fotopraha02.jpg


Šteniatka v chovateľskej stanici Jantárová hviezda

V chovateľskej stanici Jantárová hviezda odkiaľ je aj naša Tara sa pred nedávnom narodilo 8 krásny a dlhoočakávaných šteniatok krátkosrstej kólie. Nedalo mi a musela som sa ísť na ne pozrieť a samozrejme aj čo to pofotiť :) Verím že sa fotky vydarili a že budú pre budúcich majiteľov peknou spomienkou :) Niektoré psie slečny ešte stále hľadajú vysnený domov. Ak by ste hľadali parťáka do budúcna nakuknite na jednu z ich stránok www.collies.sk alebo https://tapka.cz/chs-psov-jantarova-hviezda.

[6]stena03.jpg stena02.jpg stena01.jpg stena04.jpg stena05.jpg stena06.jpg


Šteniatka v chovateľskej stanici Fellow of Eternity

Mám za sebou ďalšie krásne fotenie, tentokrát malých niekoľkodňových miminiek dlhosrstej kólie. Jedná sa o Vrh "B" Fellow of Eternity, ktorý pozostáva zo 6 chlpatých guličiek, 3 silných chlapákov a 3 princezien :) Viac sa o nich dozviete na ich stránke http://www.kolia-dlhosrsta.sk/index.php/sk/steniatka-b-vrh

[6]puppy01.jpg puppy02.jpg puppy03.jpg puppy04.jpg puppy05.jpg puppy06.jpg


Ch. Damien Black Amnis Rhei

1.-3.4.2016 sa v Nitre konal 3 dňový výstavný maratón, na ktorom som samozrejme nesmela chýbať! Okrem samotného vystavenia sa mi tentokrát pred objetkív dostalo zopár skutočných krásavcov ako samojed, dlhosrstá kólia, či sheltia. Najkrajším však bol náš kamarát Ch. Damien Black Amnis Rhei, ktorý je neskutočným foto modelom! Fotilo sa mi báječne a už teraz sa teším na ďalšie foto stretnutie. Majiteľke Katke ďakujem a snáď sa budú fotky páčiť aj vám :)

[6]dami05.jpg dami03.jpg dami04.jpg dami01.jpg dami02.jpg dami07.jpg


Ďalšie úspešné fotenie v Zoo Bojnice

Je tu Veľká Noc a s ňou prišlo aj voľno od pracovných povinností. Tento čas som využila na testovanie nového objektívu Sigma 150-600mm a musím povedať, že som nadmieru spokojná :) Za svoje testovacie miesto som si vybrala Zoo Bojnice, kam sa rada vraciam niekoľkokrát do roka za svojimi vlkmi. Ani tentokrát nesklamali a podarili sa krásne zábery nášho zachráneného Lesana a jeho troch spolubývajúcich samíc z Plzně, ktoré som nazvala Stareye (alfa samica), Dakota (beta samica) a Amaris (omega samica). Stareye, ktorá je na záberoch najčastejšie svoje meno dostala podľa zvláštneho tvaru zorničky, ktorá vytvára obrazec hviezdy (posledná foto).

[6]vlk03.jpg vlk01.jpg zoo01.jpg zoo02.jpg vlk02.jpg oko_vlk.jpg


Fotenie borderích detí

Mám za sebou ďalšie krásne fotenie. Tentokrát mi za model stáli dve nádherné šteniatka border kólie. Bola ňou blue merle fenečka Effie a čiernobiely psíček Kali. Sú to rodení modelíni a bola som nadšená rýchlosťou chápania hlavne u malého Kaliho, ktorý sa za to jedno fotenie naučil položiť hlavičku dolu a moc ho to za pamlsky bavilo :) A Effie? Je úžasná v tom, že vylezie a zalezie kamkoľvek si moja foto fantázia zmyslí a svojej úlohy pózera sa zhostí vždy s nadšením :) Ďakujem obom že na fotenie prišli a som moc rada že ich fotky tešia tak, ako mňa

[6]effie01.jpg kali03.jpg effie02.jpg kali01.jpg effie03.jpg kali02.jpg  


Moje prvé fotenie leva bez plotu

6.3. 2016 som bola pozvaná na fotenie do Kontaktnej Zoo "Zookontakt" v Liptovskom Mikuláši. Asi ako každého návštevníka, aj mňa zaujímali v prvom rade levy. Už som mala tú česť s gepardmi a tigrami, no s levom ešte nie. V Zoo mali byť dve odrastené levíčatá, samec Aslan a samica Kiara. Aké bolo moje prekvapenie, keď "deti" boli 3! Mala som veľkú radosť z nastávajúceho fotenia a tá ešte vzrástla, keď som sa dozvedela, že majú aj líštičky. Toto fotenie však bolo špeciálne a úplne iné ako tie, ktoré som v Zoologických záhradách mala doposiaľ. Keďže sa jedná o kontaktnú Zoo, je možný prístup ku jednotlivým zvieratám, v sprievode ošetrovateľa, čo som naplno využila :) Bol to báječný deň plný zážitkov, za ktorý majiteľom čo odvádzajú so zvieratami perfektnú prácu moc ďakujem! Ostala som milo prekvapená ako často sa zvieratkám venujú a učia ich rôznym trikom, aby mali niečim spestrený a obohatený každý deň, za čo majú môj obdiv a vďak :) Myslím si, že tento výlet priniesol niekoľko veľmi pekných fotografií a už teraz sa teším na ďalšiu (a ako dúfam dlhú) spoluprácu :) na záver chcem poďakovať kamarátke fotografke Nike (KeskiyöKaala photo), ktorá ma sprevádzala a pripravila mi pár moc pekných fotiek, ako som fotila v Zoo.

[6]zoofoto03.jpg DSC_7255.jpg zoofoto05.jpg zoofoto02.jpg zoofoto01.jpg zoofoto04.jpg