2017

PF 2018
Všetkým priateľom a fanúšikom ďakujem za podporu v celom tomto 365 dňovom fotografickom roku!
Ďakujem skvelým (nielen) českým lektorom ktorí ma toho veľa naučili, úžasným majiteľom a chovateľom divých zvierat sov a dravcov bez ktorých by nevznikli také unikátne zábery!
Ďakujem priateľom ktorých som vláčila hore dole po akciách a s nadšením so mnou a ťažkou technikou behávali a v neposlednom rade aj svojim žiakom ktorí sa účastnili mojich workshopov a ktorí ma vždy posunuli vpred a naučili niečo nové ;)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PF 2018
I thank to all friends and fans for their support throughout this 365-day photographic year!
Thanks to great (not only) Czech lecturers who have taught me so much, amazing owners and breeders of wild animals of owls and predators without which no unique shots could have taken place!
Thanks to friends who I traveled with me after the events with me and the heavy photo technique. Thanks to all my students from my workshops who always moved me and taught something new ;)


Workshop "Dravce a sovy na Východe"

Dnešný workshop "Fotenie dravcov a sov na východe" sme si napriek počiatočným komplikáciam nesmierne užili a ja dúfam, že všetci budú mať skvelé fotky! Žiaľ ma mrzí že zo 6 účastníkov prišli nakoniec dvaja, no aspoň ma to donúti trochu poupraviť pravidlá workshopov do budúcna ;) To znamená že v najbližom termíne bude nutná záväzná prihláška a za zrušenie účasti v daný deň (ako to urobili 3) sa nebude vracať plná suma! Už sa teším na ďalší workshop a snáď už v hojnejšom počte :) Ďakujem skvelému sokoliarovi Slavovi od sokoliarov Horus za pomoc a trpezlivosť pri fotení a budem sa tešiť na ďalšiu spoluprácu!

Na tomto blogu si môžete prečítať podrobnú recenziu workshopu od jednej skvelej účastníčky! Za recenziu jej patrí obrovské ĎAKUJEM! - http://sinister-death.blog.cz/1712/fotenie-dravcov-a-sov-na-vychode-foto-workshop

[14]dravce01.jpg dravce02.jpg dravce03.jpg dravce04.jpg dravce05.jpg dravce06.jpg dravce07.jpg dravce08.jpg dravce09.jpg dravce10.jpg dravce11.jpg dravce12.jpg dravce13.jpg dravce14.jpg


Môj prvý Workshop - Košice

Na základe viacerých podnetov som sa odhodlala na svoj prvý foto kurz pre začiatočníkov 22.10.2017. Napriek nepriazni počasia a miernej zime sa výborne vydaril a som veľmi rada, že sú spokojní účastníci, aj majitelia našich modelov :) Kurz trval od 10:00 do takmer 17:00 a som prekvapená ako rýchlo to zbehlo! Veľmi milo ma prekvapili pozitívne ohlasy, keďže to bol prvý hromadný workshop dosť som sa obávala ako dopadne a či budem vôbec schopná každého niečo naučiť, no podarilo sa a ja dúfam, že sa každý posunul o kúsok vpred :) Musím povedať že fotky vznikli naozaj krásne a ja sa už teraz teším na ďalší workshop, ktorý dúfam stihneme ešte pred zimou. Pripájam pár záberov z akcie a malú koláž fotiek od účastníkov :)

[7]DSC_0555.JPG DSC_0559.JPG DSC_0641.jpg DSC_0653.jpg DSC_0655.jpg DSC_0668.jpg DSC_0725.jpg


CEWE "Our World is Beautifull"

Ako to už s fotografmi býva, skúšajú šťastie kde sa dá a tak som to aj ja skúsila na stránke, kde som v minulosti kupovala fotoprodukty - CEWE. Účastnila som sa v prvých kolách a poslala tam pár fotografií, no potom som sa už nezapájala reku aj tak to nemá zmysel pretože fotky neboli vysoko hodnotené. Na moje veľké prekvapenie mi pred nedávnom prišiel šokujúci email, kde stálo:

"Milý výherca,

GRATULUJEME k úspešnému umiestneniu v medzinárodnej fotosúťaži CEWE "Náš svet je krásny" (Our World is Beautiful)!

Umiestnili si sa v TOP 1000-ke výherných fotografií najväčšej svetovej fotosúťaže CEWE, do ktorej bolo prihlásených viac ako 180.000 fotografií! Ďakujeme, že ste prispeli aj VY svojimi nádhernými fotografiami k tomuto úspechu a zapojili sa do našej fotosúťaže a spolu s nami tak ukazujete krásy tohto sveta."

Pre mňa to bolo veľké prekvapenie a dlho som sa snažila dopátrať, ktorá fotka to vlastne vyhrala keďže som už na súťaž aj zabudla. Po dlhšom pátraní som zistila, že víťazom sa stal tiger (794 miesto), hoc som čakala že to vyhrá čb fotka orla :D Je to už druhá súťaž ktorú mi vyhral tiger, čo je dosť prekvapujúce keďže som skôr fanúšik vlkov ako šeliem :D Obrovské ďakujem porote že si fotku vybrala až zo 180 000 fotiek, je to pre mňe veľká česť a svoju radosť neviem ani opísať :)

  


Reklama Carnilove pre firmu Brit

Koncom leta sa mi dostalo pocty a 3 moje fotky boli vďaka našim priateľom použité na polep reklamy pre krmivo Carnilove. Ďakujem mojim priateľom že mi takúto skvelú reklamu sprostredkovali a verím, že to nebola posledná takáto akcia :)

[7]car01.JPG car02.JPG car03.JPG car04.JPG car05.JPG car06.JPG car07.JPG


Fotenie pre firmu Collar

Pred nedávnom som nafotila sériu krásnych kožených obojkov od firmy Collar. Fotky budú použité u ich distribútorov firmy CrazyPaws a Abc-Zoo z čoho mám veľkú radosť :) Naše modelky boli naozaj trpezlivé a fotenie si nesmierne užívali! Som nadšená že na fotkách sú dievčatá také spokojné a musím povedať že im obojky moooc svedčia. Okrem obojkov sme fotili aj 3 špeciálne hračky do vody: kruh Puller, loptu Liker a nový frisbee tanier Flyber.

             


3.miesto v súťaži časopisu Československá Fotogrfaie

Pred 3 mesiacmi som poslala dve fotky do náhodnej súťaže, ktorú som objavila v časopise Československá Fotografie. Keďže som ich zaslala po termíne, výsledky som nečakala v buducom čísle ale až v tom ďalšom. Už som na to aj zabudla keďže sa mi nikto neozvala až som niečo v tom časopise hľadala keď tam bol článok o fotení nočnej oblohy a zrazu aha, obe fotky sa umiestnili v súťaží! Bola som nadšená a moc ďakujem porote za výber orla na 3. miesto a tigríka pre čestné miesto :) Dúfam že sa mi na blížiacom sa workshope podaria ďalšie skvelé fotky, ktoré budu tešiť nie len moje oko ;)

[7]casopis01.jpg casopis02.jpg casopis03.jpg low_key.jpg casopis04.jpg casopis05.jpg tiger19.jpg


Nový foto miláčik - NIKKOR AF-S 200-500mm f/5,6E ED VR

Ako som už pár krát spomínala, vďaka Vašim objednávkam som si mohla konečne zakúpiť dlho vytúžený super zoom a po skúsenostiach azda s každou značkou som sa veľmi váhavo pustila do Nikonu. S Tamronmi som nadmieru spokojná a Nikony sú super ale vždy mi na nich niečo vadilo čo sa kvality výstupu týka (preto uprednostňujem Tamron). Mala som tú česť aj so Sigmou 150-600mm Sport, no po maximálne nekvalitných výsledkoch vďaka ktorým zo svojho Šumavského fotenia nemôžem nič použiť na formát väčší ako A4 som ju predala a čakala, kým ma neosvieti a neosloví nejaký iný typ. Po pravde som dlho zvažovala predsa len Sigmu 120-400mm no po predošlých skúsenostiach som predsa len siahla po mojom originálnom Nikon, ktorý som vlastne ako telezoom ešte nikdy nemala.

Takže prvé fotenia mám za sebou a zvolila som si pre to Zoo Dvúr Králové. Hneď na úvod musím povedať že som ostala ohromená neskutočnou ostrosťou objektívu rovnako na minimálnu (200mm) aj maximálnu (500mm) vzdialenosť. Objektív má výbornú stabilizáciu - napriek váhe (ktorá je ale podstatne nižšia ako u spomínanej Sigmy 150-600) jednoducho odfotíte z ruky aj pohybujúci sa objekt s dokonalou ostrosťou. Azda najväčším prekvapením pre mňa bolo naprosto unikátne snímanie cez sklo! Tam kde Sigma zlyhala Nikon uspel s neuveriteľnou ľahkosťou a presnosťou! Pri Sigme sa mis távalo že objektív nedokázal prečítať zalomenie skla (či som už fotila cez zavrete okno alebo zvierata v sklenenom výbehu), čo spôsobilo rozochvenie na výslednej fotografii. Neviem teda či ten objektív bol tak citlivý že vnímal všetky zalomenia a zabrusenia skla, alebo bol naopak nejak vadne zkonštruovaný, no bola to pre mňa veľká prekážka. Nikon si s tým žiadne starosti nerobí :) Samozrejme aj tu je sem tam sklo prekážkou hlavne ak som v diaľke a je v ňom priveľa odeskov, no stačí prísť bližšie a objektív nevníma sklo ako ďalšiu vrstvu pred sebou, ale "presvieti" rovno na objekt, čím odignoruje sklo a krásne zaostrí na to čo je za ním, bez narušenia obrazu. Ako ilustráciu prikladám fotku srnky fotenej Sigmou cez sklo a geparda detto foteného cez sklo, ale Nikkorom.

Zatiaľ je proskoro na akékoľvek detailnejšie rozbory, nakoľko to bolo zatiaľ jediné fotenie s týmto chlapíkom. Toho roku plánujem ponavštevovať rôzne zvieracie workshopy a až tam sa skutočne ukáže čo tento zázrak dokáže :)

[7]zoo_dvur05.JPG zoo_dvur02.JPG zoo_dvur03.jpg sigma_vs_nikkor.jpg zoo_dvur04.jpg zoo_dvur01.JPG zoo_dvur06.JPG


Fotenie na bonitácii ČSV v Nýřanoch


CACIB Lučenec

Na Lučeneckej výstave som mala možnosť fotiť najrôznejšie plemená, za čo ich majiteľom moc ďakujem! Okrem krásnej kraťandy Beka som nafotila aj čivavy v kruhu, šteňatá čsv a špringeršpaniela Stara, ktorému som nafotila aj juniorhandling a záverečné súťaže :) Azda najväčší úspech zožala fotka šteňaťa čsv vykukujúceho spoza stromu a na moje prekvapenie si ho hneď objednali do kancelárie, kde zkrášľuje jednu zo stien :) Ešte raz ďakujem a aj vďaka týmto drobným foteniam som o krôčik bližšie svojmu novému "fotokamarátovi" ;)

[7]lucenec01.jpg lucenec02.jpg lucenec04.jpg lucenec05.jpg lucenec03.jpg lucenec06.jpg lucenec07.jpg


Fotenie na CACIB Lučenec


Nové fotopokusy

Začala nám veľká noc a s ňou rozkvitlo množstvo nádhery všade navôkol. Také krásne prostredie sa predsa musí využiť na testovanie nového foťáku a teraz už aj objektívu Tamron 17-50/2,8 SP AF XR DiII LD VC

[7]psiportret048.jpg psiportret051.jpg psiportret047.jpg velkanoc06.jpg psiportret050.jpg velkanoc05.jpg psiportret050.jpg


Tiger - obraz hliník

Vzhľadom na prekvapivo veľký úspech už visí môj obľúbený záber v 4 domácnostiach! Robila som verziu 3x Dibond (tlač na hliníkovú dosku) a 1x Alu Dibond, kde sa hliníková doska spojila so sklom. Som moc rada že sa fotka tak páči a môže robiť radosť aj iným než len mne. Pripájam pár foto z "nových domovov" mojich obrázkov :)

[7]tiger19.jpg tiger_obraz_01.jpg tiger_obraz_02.jpg tiger_obraz_03.jpg tiger_obraz_06.jpg tiger_obraz_04.jpg tiger_obraz_05.jpg


Svet malých Tollerov

Babyboom sa nevyhol ani našim priateľom z ch.s. labradorov a toller retrieverov - Tollador. Keďže je o mne známe že milujem hnedú a všetky jej odtiene (vrátane okrových a oranžových), toto fotenie som si nesmierne užila nakoľko je všetkých 10 šteniatok dokonalo hnedučkých :) Pripájam pár prezentačných fotiek drobcov z delikátneho fínsko/kanadského spojenia - keďže som sa dlho hrala s aranžovaním pozadia na ostatných umeleckejších fotkách, pridám ich neskôr keď budú prepracovanejšie ;) Viac sa o drobcoch dozviete na stránkach ch.s.: http://www.labradordog.sk/Steniatka/steniatka.php

[7]stenata15.jpg stenata16.jpg stenata20.jpg stenata37.jpg stenata17.jpg stenata19.jpg stenata18.jpg


Nikon D500

Keďže sa moja milovaná D7100-vka blíži svojim neuveriteľným počtom snímkov ku " technickému koncu", rozhodla som sa poobhliadnúť po novom aparáte, aby som sa nemusela báť že ma tento nechá niekedy v štychu. Keďže si priebežne vždy odkladám rezervu aj na fototechniku, s predaním Sigmy 150-600 a pomocou rodiny, som si mohla domov doniesť svojho nového pomocníka, Nikon D500. Takže teraz mám v rezerve D7100 a v maxi rezerve D3000 :D Nováčik už má za sebou pár testovacích snímok a musím povedať že som ním naprosto nadšená! Konečne sa mi daria pohybové fotky tak ako som si vždy predstavovala a z 10 snímok sú zlé 1-2! Som naozaj šťastná že ho mám a je naozaj vidieť že pri fotení nehrá úlohu len dokonalý objektív (ako mnohí vravia), ale aj kvalitné telo ;) Keďže sa nám blíži Veľká Noc verím, že prinesiem fúúúru nových fotiek a že nepotešia len mňa, ale aj vás :)

 


Fotenie v ch.s. Fellow of Eternity

Prišla jar a s ňou aj fuuuura čerstvo narodenej drobotiny :) Tak ako minulý rok aj tento sme navštívili našu kamarátku Katku, v ch. stanici dlhosrstých kólií Fellow of Eternity a jej 9 úžasných pupíčkov z vrhu "C". Šteniatka sú po rodičoch už teraz dokonalo krásne a ja som moc rada že som si mohla zafotiť. Snáď ich budem niekedy stretávať a sledovať ako rastú. Pre viac fotografií a informácií o šteniatkach, navštívte ich stránku: http://www.kolia-dlhosrsta.sk/index.php/sk/steniatka-c-vrh

[7]stenata12.jpg stenata10.jpg stenata13.jpg stenata11.jpg stenata09.jpg stenata08.jpg stenata14.jpg


Medveotthon

Pred nedávnom som ostala veľmi milo prekvapená pizvaním do maďarska, do medvedieho parku Medveotthon, kde majú okrem medveďov (ako už názov hovorí) aj krásne vlky a veľmi záujímavý zážitkový program s možnosťou vstúpiť ku nim do výbehu. Bola som milo prekvapená reakciou vlkov a ešte viac, keď mi pani povedala, že som po vytvorení ich novej svorky prvý človek ktorý ku nim vojde a že som taký malý experiment ako bude nová alfa vlčiaca (predtým omega) reagovať na ľudí. Bola to trochu zvláštna predstava, ale nič čo by som nezvládla a tak som neohrozene vošla do výbehu. Vlci boli naprosto bječní! Nahrnuli sa ku mne, pozdravili, dostali odo mňa pamlsky a po krátkej aklimatizácii, hor sa fotiť :) Mala som čo robiť aby som sa pri nich zvŕtala ak som ich nechcela mať za chrbtom, no samozrejme na mňa dohliadali starostliví ošetrovatelia za čo im patrí veľké ďakujem! Fotenie prebiehalo uvolnene a okrem tejto "kontaktnej" svorky som fotila ešte 3 ďalšie. Nedalo mi a hoc po maďarsky neviem takmer nič, ostala som na zaujímavú prednášku a myslím že to stálo za to.

[7]HU04.jpg HU06.jpg HU03.jpg HU05.jpg HU01.jpg HU07.jpg HU02.jpg


SaalDigital - recenzia fotoobrazu

A nastal čas pre ďalšiu recenziu. Tak ako firma SaalDigital ponúkala fotoknihu za recenziu, ponúkajú aj fotoobraz a ja som túto akciu rada využila. Navštívila som ich stránku, aby som si o obrazoch niečo zistila a asi 4 dni som premýšľala ktorý typ zvoliť. Keďže som bola zvedavá, rozhodla som sa rovno pre 2 druhy obrazov - Gallery Print (tiger) a Alu-Dibond Butlerfinish (orol). Musím povedať že kvalitou sú oba typy top, avšak Alu-Dibond ma naprosto dostal!... čitaj ďalej


NOVINKA - termohrnčeky s (vašou) fotografiou!

Vonku sa nám naďalej drží treskúca zima a tak sa nie je čomu čudovať, keď viacerí z nás siahnu po teplom čaji, kávičke alebo kakauku :) Čo však vo chvíli, keď nemáme po ruke automat, ani konvicu, v ktorej by sme si vodu zohriali? Ja si už pár rokov nosím na zimné fotenia, agility, či len nedeľné prechádzky so psom termosku, alebo termohrnček. Pokiaľ nekupujete v zahraničí, tak výber na trhu nie je veľmi široký a ak si svoju kávičku prinesie hneď niekoľko ľudí, problémy na seba nenechajú dlho čakať. Riešením je preto váš jedinečný a originálny termohrnček s fotografiou, akou len chcete! Vybrať si budete môcť akúkoľvek fotku z mojej galérie, alebo Vašu vlastnú, ktorú Vám urobím. Okrem toho budú mať tí čo si u mňa vyberú jeden z fotobalíčkov, zvýhodnenú cenu na jeden termohrnček s fotkou z daného fotenia!

V ponuke dvojvrstvových plastový termohrnček (450ml) a 1 cestovný 250ml hrnček (NIE JE termo), s otvorom na pitie na viečku. Fotka bude vytlačená na kvalitnom, pevnom papieri a umiestni sa medzi dve steny hrnčeka. Po prvom pokuse s čistou vriacou vodou sa teplota nápoja v interiéri udrží cca 3 hodiny (samozrejme postupne chladne ale po 3 hodinách je nápoj ešte stále izbovej teploty). Ceny budú presnejšie určené po prvej skúšobnej várke hrnčekov a následnom objednaní väčšieho množstva, no orientačne sa budú pohybovať od 6€ do 10€ :)


Tiger Sibírsky

Jeden nový objektív 800€, teplá termo výbava 500€, cesta s ubytovaním 800€, povolenia a miestne poplatky 600€..... Keď sa cena začala šplhať ku 3000€ povedala som si stop, takto to žiaľ nepôjde.... Moja nádej nafotiť tigra v snehu v jeho prirodzenom prostredí (Rusko) sa postupne vytrácala, s narastaním ceny za týždennú cestu. A tak som si povedala že mi bude musieť stačiť zoo a nejak to preretušujem, aby nemal tiger rušivé pozadie. Keď som to už vzdala, dostalo sa mi nečakanej pozvánky, ktorá mi umožnila vytvoriť krásne tigrie fotky... čítaj ďalej

[7]tiger13.jpg tiger19.jpg tiger18.jpg tiger15.jpg tiger02.jpg tiger08.jpg tiger11.jpg


Vlci na Šumave

Počas môjho fotopobytu v Prahe som dostala moc milé pozvanie na fotenie vlkov na Šumave (Srní). Tu bolo vytvorené vlčie náučné stredisko s úžasnou 300m dlhou, vyhliadkovou lávkou umiestnenou 4-5m ponad obrovský 3 hektárový pozemok. Do Srní sme dorazili až podvečer, kedy sa už moc fotiť nedalo a nájsť vlka v tak rozľahlom priestore nebolo ani zas tak jednoduché. Preto som si povedala že sa najskôr rozpozerám, zistím kde je najlepšie miesto pre fotenie a oboznámim sa s vlkmi a ich zvykmi. Prostredie je na Šumave vskutku nádherné a mali sme to šťastie, že po dlhých rokoch napadla poriadna snehová prikrývka (miestami 3-5m!) Večer nás čakalo posedenie v krásnej domácky pôsobiacej a útulnej hospôdke, vo vedľajšej dedinke Modrava. Musím povedať že „bramborove halušky se zelím a slaninou“ boli vskutku báječné a ak tam zavítam na budúce, určite sa tejto hospode nevyhnem :)

Ale aby som vás nenudila detailmi, druhý deň ráno sme opäť vyšli na vyhliadkovú lávku a tu som v skorých ranných lúčoch spolu so svojou Sigmou 150-600mm naháňala vlky hore dolu asi 2 hodiny. Možno to bolo tým behaním hore dolu, alebo slnečnými lúčmi, no zdalo sa mi, že je celkom teplo. Keď sme prišli do centra, pýtali sa ma ako sa mi fotilo, keďže je vonku krásnych -22°! Zalapala som po dychu a chvíľu žasla nad tým že mi to ani tak nevadilo, no zrejme sa mi vyplatilo investovať do termo-oblečenia :) Keďže sa mi čas pobytu krátil, išli sme sa pozrieť aj na divé jelene, ktoré boli ozajstným wildlife, keďže o nás nesmeli vedieť. Aj tu sa podarilo pár pekných záberov a už sme leteli späť ku vlkom. No...leteli.... podarilo sa nám do snehu zapadnúť a po hodine snaženia to traktor nakoniec zvládol a úspešne sme snehový zráz prekonali (takže pán traktorista, ešte raz veľká vďaka!). Žiaľ som tým stratila drahocenný čas a deň sa nakláňal ku koncu. Skúsili sme posledných pár fotiek pri nastraženom diviakovi, avšak vlci nás prekukli a ku mäsu sa nijak nehrnuli. Nevadí, snáď sa to podarí na budúce a ja nafotím svoje vytúžené fotky hodujúcich vlkov :) S poslednými slnečnými lúčmi sme sa s vlčou svorkou aj vedením vlčieho centra rozlúčili a pobrali sa domov za našimi vlkmi.

Napriek tomu, že sa mi v zime fotilo dobre, s fotkami moc spokojná nie som. Bol to pre mňa poriadny test objektívu Sigma 150-600mm Sport a musím povedať že ma objektív nijak neohúril a zrejme ho čo najskôr predám, nakoľko je pre mňa zbytočný, keďže výstup z neho nie je podľa mojich predstáv. Ale aspoň pár fotografií pridávam hoc ma mrzí, že sa nikdy nebudú môcť vytlačiť na väčší formát ako A4 :(

         


Nový rok - Nové vizitky :)

Rok 2016 sa minul ako nič a rovnako s ním aj moje vizitky. Povedala som si, že je čas na nové a to také, ktoré odpovedajú mojim aktuálnym záujmom. Nakoľko už psy nie sú mojou prioritou, rozhodla som sa vytvoriť všeobecnejšie vizitky zo zameraním na zvieratá celkovo. Avšak hlavnou témou mali ostať vlci, ktorí ma neustále fascinujú a ktorých nadovšetko zbožňujem. Ale ako vytvoriť vizitku tak, aby tam bola pekné fotka nerušená textom? Po pár hodinách navrhovania bolo rozhodnuté a ja som poslala do tlače svoje prvé obojstranné vizitky :) Zadná strana obsahuje základné údaje s mojou fotkou, ktorá je dokolorovaná zvieracími portrétmi v pozadí podľa oborov, ktorým sa venujem. A čo predná strana? Tam som si nevedela vybrať ktorú fotku vlka dať, tak som volila dve verzie: 42 vizitiek s bielym vlkom a 42 s vlčím párom. Ďakujem mojim obľúbeným tlačiarňam (COPYVAIT) za skvelú a rýchlu prácu ako vždy, som veeeľmi spokojná a ďakujem aj za 4 vizitky naviac :)